Cesta k sobě,  Rituály

Podzim ve svém nitru

22. září jsme prošli podzimní rovnodenností – je to den, kdy světlo a tma panují nad světem rovným dílem a trvají stejně dlouho. Kalendářně tak nastalo období, které se mnou odmalička souzní – můj milovaný podzim. V době rovnodennosti přichází čas oslavit poslední sklizeň, hojnost a poslední teplé dny v roce. Nechala jsem si tenhle příspěvek schválně na trochu později, protože je pro mě zároveň časem ztišení a pomalého obracení se do sebe. Pokud to cítíš podobně, zvu tě ke svým řádkům.

Naši předkové chápali podzimní rovnodennost jako takový přechodný bod mezi světlou a temnou polovinou roku, začátek období ubývání slunce. Den a noc je na chvilku v rovnováze, noci ale bude postupně přibývat. Přichází temné období a konec roku. Teď je ale ještě čas oslavit letošní úrodu a hojnost v našem životě a poděkovat za ni.

Oslavy se pojily s vinobraními a prvními mladými víny. Vařily se při něm pokrmy z hroznů a ovoce. Mladí lidé při něm žehnali sadům a vinicím, aby podpořili úrodu v příštím roce. Tento svátek dodnes připomíná vinobraní, dožínky, hody, svátky piva a slivovice. Je to také čas tolik potřebného odpočinku po sklizni. Je časem zastavení se, poděkování, odpočinku a oslavy.

Jak oslavit přicházející podzim? Jak tohle období využít pro sebe?

Domácí oltář/atmosféra/výzdoba

Pokud tvoříš domácí oltář v souladu s kolem roku, vytvoř nový oltář, vítající podzim a dary Matky Země. 

Oltář můžeš vyzdobit ovocem (jablka, hrušky, réva, švestky) a různými symboly podzimu (žaludy, kaštany, šiškami, šípky, podzimním listím, tykvemi). Na podzim je v květu i spousta rostlin. Překrásně vypadá i chmel.

Na ubrus a svíčky se hodí oranžová, hnědočervená, kaštanová a červená barva. Na oltář můžeš dát cokoliv, co symbolizuje energii podzimu, vděčnosti a hojnosti. Nebo s archetypem královny, která sklízí, co zasela.

Rituály

Je vhodný čas k rekapitulaci svého úsilí a posílení svých záměrů. Můžeš se zastavit a podívat se, co je v tomto roce za tebou a co si přeješ ještě do konce roku zrealizovat.

Pokud potřebuješ ve svém životě něco uzavřít, udělej si rituál rozloučení. Napiš si na papír, s čím se potřebuješ rozloučit. Papír pak můžeš spálit nebo roztrhat a lístky pustit po vodě s vděčností a poděkováním za to, co ti daná situace přinesla.

Jana Rosa Matulová (pruvodkynezeny.cz)

Poděkování Matce Zemi

Pokud máš doma zahrádku nebo sad, obejdi je s poděkováním za úrodu. Dotkni se půdy a pociť vděčnost za to, co vám vaše místo v tomto roce poskytlo za dary. Můžeš využít obětinky ve formě sušených bylinek, plátků růží apod. Darovat je s poděkováním půdě, zahrádce, sadu a duchu místa vašeho pozemku. A požádat o podporu i v příštím roce.

Jana Rosa Matulová (pruvodkynezeny.cz)

Hostina

Oslavit úrodu a hojnost a poděkovat za ni můžeš i formou hostiny pro sebe, rodinu nebo přátele. Na jejím začátku můžete každý po svém poděkovat Matce Zemi za její dary a hojnost, ale i vyjádřit vděčnost za vše, co ve svém životě máte.

Je dobré využít suroviny, které souvisí právě s podzimem. Na hostinu se výborně hodí chléb, dýně, ořechy, koláče z jablek, mrkev, brambory, jablečný cider, mošt, burčák, víno, medovina.

Nápojem na oslavu může být z nealkoholických nápojů například čerstvý (popřípadě kupovaný) jablečný mošt, nebo džus z plodů z ovoce, které právě dozrává. Z alkoholických nápojů je vhodné samozřejmě víno nebo burčák, ale i jablečný cider, bezinkové víno, nebo kořalka – ořechovka, hruškovice, medovina. Také si můžete udělat takovou podzimní „bouli“ jak se říká – na ni stačí ovoce, které právě dozrává, kvalitní ovocné víno, trochu vodky a třeba hruškový džus.

Koláčky můžeš připravit podle receptu z nějaké starší české kuchařky, vynikající jsou na nich jablečná povidla a sypání nasekanými ořechy.

Jste-li příznivci slané stravy, můžeš připravit koláčky ze zelí, cibule, sýra, ořechů a masa.

Hojivá moc přírody

Dokud je ještě sluníčko a babí léto, zajdi si jeho energii načerpat do zásob. Klidně si zuj boty a propoj se s Matkou Zemí, uzemni se a dobij její silou.

Užívej si padajícího listí a prvních kaštanů, žaludů, šípků… Vezmi je do dlaně – cítíš, jak voní? Studí, nebo jsou vyhřáté od sluníčka? Klidně jich nos pár po kapsách a občas je pomoulej v ruce.

A schválně – kdy jsi naposledy pouštěl(a) draka?

Laskavost k sobě – čas pelíšků

Příroda se pomalu připravuje na zimní spánek. Probíhají poslední okamžiky vlády světla a slunce a blíží se období tmy. I když nám to současný hektický styl života moc nedovoluje, naše tělo přirozený rytmus přírody vnímá a reaguje na něj. Neměj mu to proto, prosím, za zlé.

Teď je ten správný čas začít si budovat svůj zimní „pelíšek“ a uchýlit se do něj, jakmile to bude možné a ucítíš potřebu. Ve své odpočinkové zóně si vytvoř příjemnou atmosféru – hebkou, měkkou, konejšivou. Uzpůsob tomu prostředí kolem sebe (světlo, aromadifuzér, rostliny, dekorace, polštáře a přikrývky…), ale třeba i své oblečení a zásoby ve spíži.

Buď k sobě laskavější, dovol si chvíle zasněné podzimní melancholie, odpočinku a času stráveného ve svém nitru.

S láskou Lenka

PS: Pokud tě k vytvoření tvého podzimního pelíšku láká něco z mého obchůdku, při objednávce nad 300 Kč teď můžeš až do 9.11. využít slevový kód PODZIM. U zboží z kategorií aromaterapie, knihy, svíčky a nahřívací polštářky ti v košíku odečte příjemných 15% ceny.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *