O smrti a umírání

Jak ulevit umírajícímu v letním horku

Letní dny jsou za dveřmi a všudypřítomné horko sužuje nás všechny, nemocné i zdravé. Některé z vás teď ale možná trápí ještě zapeklitější otázka, než jak ochladit sebe sama. Rádi byste horké dny zpříjemnili někomu, komu už jich před sebou moc nezbývá.

Jak ale ve vysokých teplotách co nejefektivněji ulevit někomu, kdo už nepřijímá žádné tekutiny a je jako věchýtek? Několik osvědčených tipů jsem tu pro vás sepsala.

TEKUTINY

Ohledně pití a hydratace svádí pečující asi ten nejtěžší vnitřní boj se svým svědomím.

Nemusí jíst, ale pití je základ. Přece nenecháme babičku umřít žízní. Tyhle a podobné myšlenky se u lůžka umírajícího často honí hlavou mnohému pečujícímu. A zvyšující se teploty venku na klidu moc nepřidají.

Tělo je ale moudré. Má své vlastní postupy a procesy, které vedou k jeho přirozenému zániku. A když mu do nich v dobré víře zasahujeme, můžeme tím nadělat podstatně víc škody, než užitku.

Nucení do přijímání tekutin ve chvíli, kdy tělo už postupně „vypíná“ své funkce, totiž většinou opravdu spíše přitíží. Selhávající orgány už nemají kapacitu, aby přijatou vodu v těle zpracovaly tak, jak mají. A to, ať už ji podáme ústy, nebo ve formě infuzí. Dochází potom třeba k bolestivým otokům, nebo se může zhoršit dušnost. Přetěžují se ledviny a srdíčko.

U umírajících nejde o pocit žízně jako takový, jak ho známe my. Kvůli změně frekvence a povrchnosti dýchání je trápí spíše rychle osychající sliznice úst a krku. Teď už nejde o pití, ale především o zvlhčení. A právě tady můžete vašemu blízkému poskytnout velkou úlevu.

KDYŽ JEŠTĚ PIJE

Pokud člověk ještě zvládá a chce pít, ale už to jde hůř, praktickými pomocníky jsou brčko, kojenecká láhev s trochu větší dírkou v dudlíku, hrneček s náustkem, speciální pítko, injekční stříkačka s hadičkou, větší kapátko nebo obyčejná lžička.

Nezapomeňte vždy postel napolohovat do vzpřímenější polohy (zvednout zádovou opěrku) a nápoj podávat v klidu, pomalu, po doušcích. Pokud se nemocný rozkašle, dopřejte mu pauzu. Předejdete tak tomu, že tekutinu vdechne a začne se dusit.

KDYŽ UŽ PITÍ NEJDE

Dříve nebo později dojde k tomu, že pít prostě nepůjde. Je to (zejména pro pečujícího) psychicky náročné, ale pořád je spousta možností, jak můžete nemocnému ulevit.

Jeho rty a vnitřek úst můžete pravidelně otírat navlhčenou houbičkou/ žínkou/ hadříkem. Může z ní vodu i sát, pokud je mu to příjemné.

Praktické jsou i vlhčené tyčinky k ošetření úst, nejznámější je asi Pagavit od výrobce Hartmann (koupíte v lékárně/ zdravotnických potřebách, balené po 3ks za cca 15,-). Jsou to takové veliké „uchošťoury“, napuštěné glycerinem, přírodním citronovým extraktem a látkou, která podporuje tvorbu slin. Příjemně zvlhčí, osvěží, my s nimi babi i čistili zuby. Můžete je před použitím i vychladit v ledničce.

Oblíbené a účinné je i cucání kostiček ledu. Vodu, oblíbený čaj, džus nebo šťávu po troškách dejte zamrazit do tvořítka na led. Pomůže zvlhčit, osvěžit, připomenout známou a oblíbenou chuť.

Pozor na ananas

Některé zdroje doporučují k pití a cucání ananasovou šťávu. Buďte s ní ale opatrní – kvůli vyššímu obsahu enzymů může ústa, která už netvoří dostatek slin, naopak nepříjemně podráždit a vytvořit až ošklivé boláky.

JAK OBLÉKAT A STLÁT V HORKU?

Ne každému přijde minimalistické řešení užívané např. na JIP/ARO důstojné. Ležet nahý pod prostěradlem, když za mnou chodí cizí lidé, nemusí být zrovna nejpříjemnější, i když je to poměrně praktické.

V teplých dnech nebo při horečce používejte lehké, vzdušné, přírodní materiály. Na lůžku nechávejte jen to opravdu nutné, vystýlání a parádičky teď velkou službu neudělají, spíš naopak. Prodyšné prostěradlo a polohovačku, nepropustnou podložku, polštář, aktuálně použité polohovací pomůcky. Pokud je potřeba nemocného přikrýt, můžete místo peřiny použít pouze její povlak nebo prostěradlo. Propocené věci měňte co nejdříve za čisté a suché.

CO NA SEBE?

I ve výběru oblečení buďte spíše střídmí. Opět volte vzdušné, lehké, přírodní materiály. Kanýrky, knoflíčky, kapsičky, zavazování, velké gumové nebo plastické potisky nechte v šuplíku. Tlačí, hřejí, nedýchají. A kůže člověka na konci své cesty je křehká, citlivá na otlak i zapaření.

Berte v potaz i to, že budete převlékat častěji, proto zapomeňte i na složitosti těsné přes hlavu, nebo noční košile až ke kotníkům.

ANDĚLÍČEK

Tuhle divnou noční košili s otevřenými zády možná z nemocnic a filmů sami znáte. V těchhle chvílích ho možná mnozí oceníte. Je praktický, snadno ho svléknete a vyměníte za čistý, aniž byste s nemocným museli otáčet. Koupíte ho tam, kde prodávají nemocniční a zdravotnický textil.

Pro ty, kterým se klasická nabídka nelíbí, nebo ho nechtějí shánět, mám jeden dobrý tip, který mi poradily sestřičky z hospice:

Babičce jsme na zádech rozstřihli pár jejích oblíbených triček. Získali jsme tak andělů hned několik, a navíc tak mohla být ve svém, v tom, co nosila ráda, až do úplného konce. A nikde ji netlačily tkaničky, které klasický anděl vzadu má.

CHLAZENÍ

Přílišné horko je nepříjemné každému. Bezmocnému člověku, upoutanému na lůžku, může kvalitu zbývajícího života hodně ztrpčit. Jak a čím chladit?

Začněte pozvolna, vyvarujte se prudkých teplotních změn a chlazení velkých ploch těla. Správné místo udělá mnohem větší službu.

VENTILÁTOR

Můžete ho mít na stropě, nebo přenosný. Je fajn, když se vzduch v místnosti hýbe. Tak se mu nebojte pomoci. Hlídala jsem jen, aby babi nefoukal přímo na potící se místa a aby ji neděsil, když měla zmatené chvilky.

OBKLADY

Stejně jako při horečce se mi v horkých dnech osvědčilo chladit babi předloktí a holeně a chladným vlhkým hadříkem jí otírat i spánky, obličej a krk.

Kromě namočené žínky můžete jako obklad použít třeba i speciální chladící gelové polštářky zabalené do kapesníku, nebo dát vychladit polštářek z třešňových pecek.

CHLADIVÉ MASTI

Při současných revmatických bolestech, žilní nedostatečnosti nebo rozbolavění těla z dlouhého ležení je fajn např. chladivá verze oblíbené koňské masti. Osvěží a prokrví unavená místa.

AROMATERAPIE

Víte, že i některé éterické oleje dokážou navodit pocit ochlazení, i když si jenom přivoníte? Zkuste si vybavit pocit, když použijete mentolovou zubní pastu nebo mátovou žvýkačku.

Příjemnou službu udělá např. mátový éterický olej v aromalampě/ difuzéru nebo v inhalační tyčince. Jeho příjemná vůně v místnosti umí kromě navození chladivého pocitu i mírně ulevit od bolestí a zklidnit zažívací potíže. Ve formě hydrosolu nebo ústní vody pak pomáhá ulevit od pocitu sucha v hrdle.

Přeju vám, abyste našli úlevu i v těchto horkých dnech a budu moc ráda, když se v komentářích podělíte o tipy a zkušenosti, které tu nezazněly, a přesto se právě vám osvědčily.

S láskou Lenka ❤

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *